Dziś ostatni dzień „MIKOŁAJÓW 2022”. Wolontariusze pracują jeszcze pełną parą, pakują i rozwożą paczki z darami.

W ramach trwającej powiatowej akcji charytatywnej „MIKOŁAJE 2022” Darczyńcy prywatni, firmy, organizacje pozarządowe i szkoły oraz przedszkola objęli patronatem dzieci z rodzin najuboższych oraz osoby starsze i osoby z ograniczeniami i przygotowali dla nich świąteczne paczki pod choinkę.

Za te działania Honorowe Tytuły „MIKOŁAJA 2022” otrzymali:

Gostyńska Drużyna Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego za paczki i wielobranżowe dary dla schorowanych seniorów wychowujących niepełnosprawnego syna;

Liceum Ogólnokształcące w Gostyniu (ZSO w Gostyniu) za górę Mikołajowych prezentów;

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pudliszkach za dary dla potrzebujących;

i PAN JAJKO z Gostynia za podzielenie się z najuboższymi swoimi przepysznymi wyrobami.

 

 

Wolontariusze ze Mikołajowego Sztabu wręczyli Mikołajom pamiątkowe dyplomy oraz podziękowali za przyłączenie się do działań wspierających innych, potrzebujących: - „Serdecznie WAM dziękujemy! Wspieracie akcję obdarowania paczkami dzieci i samotnych seniorów oraz osoby z niepełnosprawnościami, którzy nie mogą liczyć na prezent pod choinką. Jesteście WYJĄTKOWI! .

Paczki trafiły zawiezione przez samych MIKOŁAJÓW albo za pośrednictwem wolontariuszy PCPR w Gostyniu, Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej i Stowarzyszenia „DZIECKO” do potrzebujących. Część paczek wolontariusze dyskretnie przekażą rodzicom, by Ci umieścili te prezenty pod choinką w swoich domach.

W realizację projektu, prowadzonego już piętnasty rok z rzędu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO”, włączyły się szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, mieszkańcy powiatu oraz firmy sektora gospodarczego i ich pracownicy oraz ośrodki pomocy społecznej. Poszczególni uczestnicy akcji obejmują swoim patronatem konkretne dzieci lub seniorów i przygotowali dla nich paczki lub przynoszą dary od obuwia, art. spożywczych, środków czystości, artykułów i przyborów szkolnych, gier edukacyjnych, książek, kocy po mnóstwo słodyczy i maskotek oraz wielu innych ważnych dla rzeczy, z których wolontariusze PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” składają paczki.

Jak zaznacza koordynator projektu Hanna Czwojda: - „Paczki te, po spakowaniu przez wolontariuszy PCPR w Gostyniu, trafią do podopiecznych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie oraz Stowarzyszenia „DZIECKO”, a także do osób potrzebujących wskazywanych przez samych wolontariuszy. W przypadku dzieci paczki te otrzymują rodzice, którzy, budując swój autorytet, wręczą te paczki dzieciom pod choinkę w czasie Świąt Bożego Narodzenia. A to po to, by dzieci, obdarowane przez swoich rodziców, nie utrwalały obrazu swojej rodziny, jako gorszej, by nie czuły się gorzej, gdy inne dzieci chwalą się po świętach swoimi prezentami. Do osób starszych niepełnosprawnych paczki dowiozą wolontariusze z ośrodków pomocy społecznej, PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO”.

 

Akcja jest anonimowa, obdarowywany nie poznaje danych swego darczyńcy, a osoba przygotowująca paczkę – nazwiska obdarowywanego. Listy i paczki opatrzone są kodem i określeniem płci oraz wieku dziecka lub osoby starszej. Tam, gdzie Darczyńca wyrazi taką chęć, może dostarczyć paczkę w towarzystwie wolontariuszy PCPR, OPS-ów lub Stowarzyszenia „DZIECKO”.