Stowarzyszenie „DZIECKO” we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, w ramach projektu „Mocna rodzina” dofinansowanego ze środków Wojewody Wielkopolskiego  w ramach otwartego konkursu ofert w obszarze „Wsparcie rodziny”, zorganizowało cykl sześciu spotkań dla młodych osób, które wkraczają w dorosłe życie.

-„W Polsce co roku rodzi się ok. 20 tys. dzieci niepełnoletnich matek. Informacja o ciąży dla młodej dziewczyny może być przytłaczająca, szczególnie wtedy, gdy ojciec dziecka (przeważnie również w młodym wieku) jest niedojrzały i nieodpowiedzialny. Wtedy cały ciężar wychowania spada na matkę” – mogli usłyszeć uczestnicy spotkań. „Rozmawiamy nie po to, aby się straszyć, ale by podejmować świadome decyzje i analizować ich możliwe konsekwencje”.

Rozmowom na temat relacji, potrzeb, planów na przyszłość, trudności, z jakimi boryka się młodzież towarzyszyły także zajęcia z wykorzystaniem symulatora ciąży i niemowlaka. To nowoczesne narzędzia, dzięki którym młodzież może doświadczyć niektórych aspektów rodzicielstwa, przede wszystkim tych związanych z ciążą, a później z opieką nad dzieckiem, rozpoznawaniem sygnalizowanych przez nie potrzeb. Co ważne, w zajęciach aktywny udział brały nie tylko dziewczęta, ale także chłopcy, mając okazję zrozumieć, jak fizycznie czuje się ciężarna kobieta.- „Ciekawe doświadczenie, nie sądziłem, że brzuch ciążowy może tak bardzo ograniczać ruchy” – mówił jeden z nich.

Podczas spotkań uczestnicy mogli także skorzystać z możliwości indywidualnych rozmów oraz wsparcia specjalistów na co dzień pracujących z młodzieżą i rodzinami.

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Wojewody Wielkopolskiego.