Czy mieliście do czynienia z osobą, która straciła przytomność i przestała oddychać? Czy podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej (przywracania oddechu i pracy serca) przyszło Wam do głowy, by użyć defibrylatora AED?
 
AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (ang. Automated External Defibrillator) to specjalistyczne urządzenie, informujące ratownika przy pomocy komend głosowych i wizualnych czy konieczna jest defibrylacja. Jego działanie opiera się na podstawie bieżącej analizy rytmu serca poszkodowanego. Defibrylator AED jest wyposażony w dwie samoprzylepne elektrody naklejane na klatkę piersiową poszkodowanego. Urządzenie to samo decyduje o konieczności wyładowania elektrycznego i jego sile. Zależnie od modelu, działa w trybie automatycznym (sam wyzwala wyładowanie) lub półautomatycznym (informuje, że w danym momencie impuls może być wyzwolony przez ratownika). W Polsce najczęściej stosuje się defibrylatory półautomatyczne.
 
WAŻNE! Defibrylatory AED powinny być powszechnie dostępne w miejscach publicznych (szkoły, przedszkola, centra handlowe, biura) i mogą być używane przez osoby bez wykształcenia medycznego.
 
Dzięki temu, w razie nagłego zatrzymania krążenia u osoby można z nich jak najszybciej skorzystać. Idealną sytuacją byłoby umieszczanie defibrylatorów w widocznych miejscach, aby każdy z nas miał do nich dostęp i mógł w ciągu maksymalnie 2 minut dostarczyć urządzenie na miejsce zdarzenia. Dlaczego akurat tyle? Ponieważ defibrylacja wykonana w ciągu 1-3 minut od nagłego zatrzymania krążenia sprawi, że szanse poszkodowanego na przeżycie wzrosną aż do 75%.
 
Jak używać defibrylator AED podczas nagłego zatrzymania krążenia?
Podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia (brak wyczuwalnego bicia serca i oddechu) to wskazanie do skorzystania z defibrylatora AED.
Od czego zacząć?
Włącz defibrylator i przyklej elektrody na odsłoniętą klatkę piersiową osoby poszkodowanej. Jeśli podczas reanimacji towarzyszy Ci druga osoba, powinna ona wciąż kontynuować podjętą wcześniej resuscytację krążeniowo-oddechową. Postępuj według poleceń defibrylatora. Defibrylator samodzielnie wykona analizę rytmu serca poszkodowanego. Pamiętaj! Podczas analizy nie wolno zbliżać się do urządzenia.
Jeśli defibrylacja jest wskazana, należy upewnić się, że wszyscy odsunęli się od poszkodowanego, a następnie nacisnąć przycisk defibrylacji. Jednak w przypadku w pełni automatycznych defibrylatorów nie jest to konieczne. Następnie należy powrócić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czyli RKO (30 uciśnięć na 2 oddechy ratownicze) i kontynuować ją zgodnie z poleceniami defibrylatora. Jeśli defibrylacja nie jest wskazana, nie wolno przerywać RKO aż:
- do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego,
- poszkodowany zacznie prawidłowo oddychać,
- ulegniesz wyczerpaniu i nie będziesz w stanie kontynuować RKO.
Pracownicy i wolontariusze powiatowych placówek pomocy społecznej i wsparcia rodziny przechodzą okresowe szkolenia (rysunek) z udzielania pierwszej pomocy. W czasie tych szkoleń uczą się też bezpiecznego użycia defibrylatora.
Defibrylator AED to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie skuteczną resuscytację. Dzięki intuicyjnej obsłudze i rosnącej dostępności w przestrzeni publicznej sięga po niego coraz więcej osób. Pamiętajmy, że to dzięki nim szanse na uratowanie życia rosną nawet do 75%. Warto pomagać!