476 osób i rodzin zostało obdarowanych wielkimi paczkami świątecznymi dla dzieciaków, osób starszych i osób z niepełnosprawnościami z powiatu gostyńskiego! Akcja pomocy zakończyła się w wigilijną sobotę. Mikołaje pracowały jeszcze do godziny piętnastej. Ostatnie paczki z darami dowiozły do Ziółkowa, Gostynia, Skokowa i Skoraszewic oraz do Teodozewa.

Zaskoczenie, szok, radość i łzy szczęścia – tyle dobrych emocji obudziły prezenty od anonimowych darczyńców. Przy przekazywaniu świątecznych darów wolontariusze byli tuleni, słyszeli:

- „Nie wiem, jak Wam dziękować. Myślałam, że już nikt nie pamięta o moich dzieciach. Podarowaliście prezenty, ale tak naprawdę dostaliśmy tyle radości i dobra. Poczułam, że nie jesteśmy sami, że możemy liczyć na innych”

- „Jesteśmy szczęśliwi bardzo. Bo ktoś pamięta o moim synku Miłoszku. Dziękuję bardzo!” –

- „Gdyby nie te potrawy, to w tym roku nie byłoby u nas ryby na kolacji wigilijnej. Tradycji stanie się za dość. Całuję wszystkich bardzo serdecznie!”. -

- „Myślałam, że już nic nie ma sensu, ale jak teraz widzę, jak moje dzieciaki się radośnie śmieją, to znowu chce mi się dla nich żyć! Jesteście KOCHANI!”. –

- „Prosiłam o coś do jedzenia na święta. A tu tyle, tyle dobrych rzeczy. Pomagacie podwójnie. Jak mam dziękować?” -

- „Po Waszym wyjściu otwarliśmy paczki. Szok. Zaniemówiliśmy ze szczęścia. Podziękujcie Wszystkim!”

- „Dziękuję z całego serca. Będę się za Was modlić” -

- „Nie wiem, jak Wam dziękować, ucałujcie i mocno przytulcie Wszystkich dobrych ludzi, którzy się tym z nami podzielili”.

A Tomek, chłopiec z niepełnosprawnością przysłał na adres PCPR w Gostyniu kartkę z życzeniami świątecznymi i podziękowaniem: - „Dla całej ekipy PCPR i Mikołajów za troskę, ciepło, serdeczność i okazaną pomoc. Panie Kierowniku drugiej tak wspaniałej instytucji nie znam. I ma Pan najwspanialszą drużynę Mikołajów. Pozdrawiam całym sercem.” -

W ramach Powiatowej akcji charytatywnej pomocy świątecznej „MIKOŁAJE 2022” darczyńcy i wolontariusze z całego powiatu gostyńskiego przygotowali dla 476 osób i rodzin paczki świąteczne (dla dzieci z najuboższych rodzin oraz dla osób starszych, samotnych, schorowanych i osób niepełnosprawnościami z powiatu gostyńskiego). W realizację projektu, realizowanego już piętnasty rok z rzędu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO”, włączyły się szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, mieszkańcy powiatu oraz firmy sektora gospodarczego i ich pracownicy, radni gminni, a także ośrodki pomocy społecznej. Dzięki temu zostało przygotowanych blisko pięćset dużych, a czasem wielkich prezentów świątecznych o wartości od 200 zł do 10 000 zł dla dzieci i seniorów oraz osób niepełnosprawnych, które nie mogą liczyć na prezent pod choinką. Poszczególni uczestnicy akcji obejmowali swoim patronatem konkretne rodziny z dziećmi lub seniorów czy osoby z niepełnosprawnościami i przygotowali dla nich paczki lub fundowali prezenty od obuwia, art. spożywczych, środków czystości, artykułów i przyborów szkolnych, gier edukacyjnych, książek, kocy, pościeli, sprzętu AGD, sprzętu komputerowego, telefonów, po mnóstwo słodyczy i maskotek oraz wielu innych ważnych dla potrzebujących rzeczy, z których wolontariusze – pracownicy PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” składali paczki.

Jak zaznacza koordynatorka projektu Hanna Czwojda: - „Paczki te trafiły następnie do podopiecznych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie oraz Stowarzyszenia „DZIECKO”, a także do osób potrzebujących wskazywanych przez samych wolontariuszy czy zgłaszanych przez mieszkańców powiatu. WAŻNE JEST TO, że w przypadku dzieci paczki te otrzymali rodzice, którzy, budując swój autorytet, wręczali jako swoje, te paczki dzieciom pod choinkę w czasie Świąt Bożego Narodzenia. A to po to, by dzieci, obdarowane przez swoich rodziców, nie utrwalały obrazu swojej rodziny, jako gorszej, by nie czuły się gorzej, gdy inne dzieci chwalą się po świętach swoimi prezentami. Do osób starszych niepełnosprawnych paczki dowieźli wolontariusze z ośrodków pomocy społecznej, PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” lub sami Darczyńcy.

Rozwijająca się akcja przerosła oczekiwania pomysłodawców. –„Mieliśmy obawy, czy w obecnej sytuacji narastającego zubożenia i inflacji znajdą się chętni, by pomagać innym. Zwłaszcza, że liczba zgłoszonych do wsparcia wzrosła w porównaniu do lat poprzednich. Jednak społeczność powiatu gostyńskiego po raz kolejny udowodniła, że pomaganie nie ma u nas granic. W Powiecie Gostyńskim uszczęśliwianie rodzin, dzieci i osób będących w potrzebie jest możliwe dzięki wspaniałym mieszkańcom i niebywałej lokalnej solidarności. Okazuje się, że wystarczyło ogłosić, że rusza pomaganie, a ludzie zarażeni optymizmem poświęcili swój czas oraz podeszli do akcji z pasją, i efekt jest piękny i prawdziwie magicznie świąteczny”.

W mikołajowych prezentach były m.in.: pralki, węgiel, dywan, meble, wyposażenie pokoju dziecięcego, wózek inwalidzki, mikrofalówki, dron, przenośne radioodtwarzacze, sprzęt komputerowy, tablet, żywność, zabawki. Ale przede wszystkim – co podkreślali często obdarowani, - „w Waszych paczkach jest przede wszystkim to, czego nie da się zobaczyć, można tylko to odczuć, to ogromne serce i taka dawka nadziei i wiary, że może być lepiej.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu podkreśla: - „W imieniu obdarowanych rodzin, dzieci i osób w potrzebie serdecznie dziękuję Wszystkim Darczyńcom. To dzięki Wam - ludziom o wielkich sercach przez sześć tygodni, udało się zgromadzić wiele bardzo potrzebnych prezentów. Dziękuję też wszystkim darczyńcom i wszystkim, którzy pomagali przy Powiatowej akcji charytatywnej pomocy świątecznej „MIKOŁAJE 2022” - zrobiliśmy wspólnie sporo dobra i dodaliśmy otuchy Tym, którym jej na co dzień brakuje. To jest konkretna pomoc i nieopisana radość dla potrzebujących rodzin czy osób. A pracownicy NETBOXu, przygotowując wielkie paki, poprosili też swoje dzieci, by te przygotowały własnoręcznie świąteczne drzewka. Dzieciaki przygotowały tyle bajecznych ozdób, że starczyło ich jako dodatek do wielu paczek wręczanych w ramach akcji ”.

We wszystkich piętnastu edycjach projektu obdarowano świątecznymi paczkami już ponad pięć tysięcy siedemset rodzin.

Do realizacji projektu pomocowego "MIKOŁAJE 2022" włączyły się aktywnie ośrodki pomocy społecznej z Borku Wlkp., Gostynia, Krobi, Pępowa, Piasków, Pogorzeli i Ponieca.

Swoją aktywnością dzieci, młodzi ludzie oraz ich rodzice, nauczyciele i wychowawcy, mieszkańcy powiatu oraz pracownicy firm prywatnych, pracownicy OPS-ów i PCPR oraz wolontariusze udowadniają po raz kolejny, że są wrażliwi na problemy innych i że mają wyjątkowe serca. Za podzielenie się radością i dobrem uczestnicy akcji otrzymali honorowe tytuły "MIKOŁAJA 2022". Otrzymali je: Netbox Gostyń, Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu, Drużyna WOPR w Gostyniu, JassSBoard Czachorowo, Wielkopolska Grupa Poszukiwawczo-Ratunkowa „SIRON” Gostyń, Spiżarnia Pana JAJKO z Gostynia, Przedszkole „Dziecięcy Raj” w Gostyniu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zimnowodzie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borku, Przedszkole „Pod dębem” w Karolewie, Szkoła Podstawowa w Bodzewie, Przedszkole Niepubliczne ENART w Piaskach, Przedszkole Samorządowe z oddziałami integracyjnymi w Piaskach, Szkoła Podstawowa w Piaskach, Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu, Szkoła Podstawowa w Żytowiecku, Przedszkole Samorządowe w Łęce Wielkiej, Szkoła Podstawowa w Poniecu, Szkoła Podstawowa w Pępowie, Szkoła Podstawowa w Skoraszewicach, Przedszkole miejskie nr 2 w Gostyniu, Szkoła podstawowa nr 5 w Gostyniu, Przedszkole nr 7 w Gostyniu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, LO Gostyń klasa IV F, Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu, Szkoła Podstawowa w Siemowie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu, Przedszkole Zielona Zatoka w Brzeziu, Przedszkole Zielona Zatoka Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Daleszynie, Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Gostyński Klub Amazonki, Przedszkole Miejskie nr 4 w Gostyniu, Żłobek Miejski w Gostyniu, Klub karate TKKF „TĘCZA”, Przedszkole Miejskie nr 1 w Gostyniu, Przedszkole „Raj Psotników” w Pogorzeli, Żłobek „Dziecięcy Raj” w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Pogorzeli, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, Szkoła Podstawowa nr 3 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Sikorzynie, Firma PRINTBOX w Wymysłowie, Gostyńskie Stowarzyszenie „Bez Granic”, Szkoła Podstawowa w Goli, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, Żłobek Gminny w Krobi, Przedszkole Samorządowe „Pod Świerkami” w Krobi, Przedszkole w Pudliszkach, Szkoła Podstawowa w Pudliszkach, Szkoła Podstawowa w Krobi, Szkoła Podstawowa w Starej Krobi, Przedszkole im. E. Bojanowskiego w Krobi, Dom Pomocy Społecznej w Chumiętkach, Firma JMPR Jakub Mosiek, a także kilkudziesięciu mieszkańców powiatu, m.in. Marcin Maciejewski i Przyjaciele, Małgorzata Kędziora i Aleksandra Wiza & Przyjaciele, Honorata Jankowska, Lucyna i Marcin Nowak, Paulina Dzik, Michał Kaczmarek, Łukasz Szefer oraz kilkunastu darczyńców pragnących zachować anonimowość, a także supermarket SUPECO Gostyń, wolontariusze Stowarzyszenia „DZIECKO” oraz wolontariat pracowniczy PCPR w Gostyniu.

Wszystkim uczestnikom akcji i wszystkim, którzy wsparli potrzebujących, serdecznie dziękujemy za WIELKIE MIKOŁAJOWE SERCA!