Podsumowano 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w siedmiu gminach powiatu gostyńskiego:

„Dziękujemy za wyjątkowy rekordowy i jubileuszowy 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Powiecie Gostyńskim! Finał już za nami, emocje po tej największej letniej zadymie w środku zimy powoli opadają, powracamy do rzeczywistości i już myślimy o kolejnym Finale, ale przed nami jeszcze cały rok. Powiatowe sztaby WOŚP w Gostyniu, Poniecu, Krobi i Pogorzeli bardzo gorąco dziękują wszystkim za energię i siłę, która została przekazana w finałową niedzielę i w towarzyszące jej dni. Byliście wspaniali, kolorowi, życzliwi i niezwykle uczynni. Nie uda się teraz wymienić wszystkich z imienia i nazwiska, bo lista nie miałaby końca. Dla wszystkich jednak z całego serca: WIELKIE, WIELKIE WIELKIE DZIĘKI ! ❤️❤️❤️

W szczególności dla organizatorów lokalnych akcji, którzy poświęcili mnóstwo swojego czasu na zorganizowanie Finału w swoich miejscowościach, przedszkolach, szkołach, organizacjach czy firmach; dla niestrudzonych wolontariuszy, którzy pomimo zimna, przenikliwego wiatru i deszczu dzielnie zbierali datki do puszek przestrzegając zasad sanitarnych; dla naszych sponsorów i partnerów oraz dla wszystkich darczyńców, którzy przyczynili się do tak niesamowitego wyniku zbiórki, dla ludzi, którzy swoimi urzędniczymi decyzjami w sposób bardzo namacalny przyczynili się do sukcesu finału, dla muzyków, śpiewaków, plastyków; dla tych, którzy piekli, gotowali, spontanicznie pomagali i dla tych, którzy niestrudzenie liczyli. To był naprawdę, mimo ogólnoświatowej pandemii, wyjątkowy i magiczny dzień. Wszystko poszło fantastycznie, rewelacyjnie. Dziękujemy za ten ogrom przyjaźni, dzięki któremu już od lat budujemy wspólnie coś niezwykłego. Po raz kolejny pokazaliśmy, że potrafimy się doskonale bawić i wspólnie robić naprawdę wiele dobrego. Efektem będzie super sprzęt medyczny ratujący wzrok wielu dzieci i prowadzone przez Fundację WOŚP ogólnopolskie programy medyczne i edukacyjne.” – podkreśla Mirosław Sobkowiak - szef powiatowego sztabu WOŚP przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, wspieranym przez Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu z Maciejem Marcinkowskim, GOK „HUTNIK” z Tomaszem Bartonem i Stowarzyszenie „DZIECKO”. Do podziękowań przyłączyli się Sebastian Nowak (szef sztabu w Piaskach), uczestniczący w podsumowaniu i wirtualnie Krzysztof Kędziora (szef sztabu w Poniecu).

Maciej Marcinkowski przypominał: - „Było porywiście wietrznie i przenikliwie zimno, wysiadał prąd, odwołano część zaplanowanych działań, ograniczały zasady bezpieczeństwa epidemicznego. A jednak byliśmy razem, wspieraliśmy się i bawiliśmy. To był dzień pełen emocji i niesamowitych wrażeń, dziękujemy za każdy Wasz uśmiech! To niezwykle wzruszające i piękne, że kolejny rok możemy wszyscy razem czerpać radość z pomagania i robić rzeczy wielkie! Jesteście niesamowici! Pomimo utrudnień związanych z pandemią COVID-19, znów pokazaliście, że będziemy grać do końca świata i o jeden dzień dłużej.”

24 lutego 2022 r. podsumowano w kinie „Pod Kopułą” udział Powiatu Gostyńskiego w największym, wyjątkowym ogólnonarodowym święcie bezinteresownej wspólnoty dobrych ludzi, czyli Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. A Wielka Orkiestra Ludzkiej Życzliwości i Solidarności zagrała w powiecie gostyńskim przepięknie!

Spotkanie rozpoczął film Jakuba Kędziory z Gostyn24TV przypominający to, co działo się w dniu finału w powiecie (m.in. występy, koncerty, morsowanie, turniej kręglarski, 1. Gostyński Bieg WOŚP).

Szef Powiatowego Sztabu WOŚP ogłosił: - „Łącznie, w powiecie gostyńskim ofiarowaliśmy 5️⃣2️⃣9️⃣ 2️⃣8️⃣6️⃣, 6️⃣8️⃣ zł na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania wzroku dzieci. Mieszkańcy Ziemi Gostyńskiej po raz kolejny pokazali to, co w ludziach najlepsze – bezinteresowną wielką dobroć! To jest wspólny wynik wszystkich sztabów z powiatu gostyńskiego, których wolontariusze zbierali we wszystkich gminach!”

Efekt jest wspaniały. To wyniki działań czterech sztabów:

- w Piaskach – 32 946,28 zł,

- w Krobi - 60 431,00 zł,

- w Poniecu – 108 963 zł,

- w Gostyniu – 280 666 zł.

Inne wpłaty dla WOŚP (Filtron, AgroTom, Peugeot B&B Gostyń, Netbox, puszki stacjonarne w sklepach sieciowych (Żabka, Biedronka, Lidl, Neonet), wpłaty indywidualne na konto WOŚP, e-skarbonki niezarejestrowane w sztabie - wyniosły 46 280,40 zł

Szefowie gostyńskiego sztabu WOŚP przyznali kolejne 7 tytułów „Dobrych Aniołów Gostyńskich Finałów WOŚP” dla najbardziej zasłużonych dla organizacji tej wyjątkowej imprezy. Do grona 123 osób, instytucji i organizacji uhonorowanych w poprzednich dwudziestu dziewięciu latach dołączyli: Nieprzemakalni Gostyń, Jakub Kędziora, Ochotnicza Straż Pożarna w Goli, Drukarnia REAL i Marek Komorowski, Aleksander Dolczewski, Paweł Ciążyński i Krzysztof Cyprian. Wyżej wymienieni otrzymali pamiątkowe tabla.

Specjalne podziękowanie otrzymał KS „START” Gostyń za organizowanie Gostyńskich Turniejów Kręglarskich.

Wręczono też wielkoorkiestrowe podziękowania dla osób, instytucji, firm i organizacji pozarządowych, które aktywnie przyłączyły się do 30. finałowego grania.

I jeszcze przypomnienie:

Gostyń szczyci się tym, że zagrał dla Fundacji WOŚP po raz trzydziesty pierwszy! Bo już rok przed pierwszym finałem „Schizol” - pismo uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu - zorganizował koncert „Od flamenco do rocka”, z którego cały dochód wpłacił na konto Fundacji WOŚP. Gostyń szczyci się też tym, że ułożył w 2020 r. największe w Polsce serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ustanawiając tym samym oficjalny rekord Polski i nieoficjalny rekord świata!

Dziękując wszystkim wolontariuszom za wielotygodniową pracę przy przygotowywaniu i przeprowadzeniu wielkoorkiestrowego grania, szefowie sztabu podkreślali, że kolejne pokolenia wolontariuszy są wspaniałe: - Zagraliście fantastycznie, przepięknie i bardzo radośnie. Jesteśmy dumni z Was – i z wolontariuszy, i z mieszkańców powiatu gostyńskiego, i z wydarzeń i zebranych pieniędzy, które uratują życie kolejnym dzieciakom. Jesteście wspaniali!!!

Podsumowanie dotychczasowych trzydziestu jeden lat grania: Gostyniacy przekazali Fundacji WOŚP 4 014 357,46 zł i ponad 130 kg obcych walut (w banknotach i w bilonie) oraz ponad 120 sztuk biżuterii złotej i srebrnej.