Rodzicu! Działaj ZANIM dziecko wejdzie w świat cyfrowy!!!

„Jednym z największych problemów naszych czasów jest fakt, że umożliwiamy młodym ludziom docieranie do treści, do których nie są przygotowani rozwojowo. Zmaganie się z nimi nie przyspieszy ich dorastania, ale zabierze im dzieciństwo … a niekiedy także dorosłość.” Wokół tych słów dr Jakuba Andrzejczaka, profesora Wielkopolskiej Akademii Społeczno-Ekonomicznej koncentrował się cykl szkoleniowy, w którym wzięli udział rodzice zastępczy oraz specjaliści pracujący z dziećmi i rodzinami. Prowadzący zapoznał uczestników z trzema zagadnieniami:

  1. Świat cyfrowy a rozwój dziecka
  2. Rodzicielstwo a świat cyfrowy dzieci i młodzieży
  3. Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży w mediach społecznościowych

Spotkanie z prof. Andrzejczakiem pozwoliło nam wejść w świat cyfrowy, wielu dorosłym nieznany lub znany tylko powierzchownie, za to doskonale odkryty przez dzieci. Młodzi ludzie zawsze będą kilka kroków przed dorosłymi, jeśli chodzi o trendy w Internecie, nowe zjawiska, przestrzenie spotkań. Nie „dogonimy króliczka”, ale możemy rozmawiać z dziećmi, towarzyszyć im, także w świecie cyfrowym, pokazywać zagrożenia i alternatywy, wprowadzać zasady, dotyczące korzystania z urządzeń ekranowych. I ważne, aby to robić zanim dziecko wejdzie w świat cyfrowy, świat mediów społecznościowych. Czyli kiedy? Już wiek przedszkolny i wczesnoszkolny jest odpowiedni, biorąc pod uwagę, że średnia wieku inicjacji z treściami pornograficznymi wynosi obecnie …11 lat.

Cykl szkoleniowy został zorganizowany w ramach projektu "Mocna rodzina", współfinansowanego ze środków Wojewody Wielkopolskiego, realizowanego przez Stowarzyszenie "DZIECKO" we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Dziękujemy GOK Hutnik za gościnę.

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Wojewody Wielkopolskiego.