2.10.2023 r. - Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
Jest wiele spraw, za które jestem gotów oddać życie, ale nie ma takich, za które byłbym gotów zabić.
Mahatma Gandhi
KRZYWDZI NAJBLIŻSZYCH TEN, KTO:
– popycha, policzkuje, uderza, szarpie
– ośmiesza, obrzuca obelgami czy wyzwiskami
– zmusza do robienia rzeczy, na które bliska osoba nie wyraża zgody
– uniemożliwia lub utrudnia kontakty z przyjaciółmi lub rodziną
– straszy, grozi wyrządzeniem krzywdy, zranieniem lub pozbawieniem życia
– zabiera pieniądze lub uniemożliwia korzystanie z nich osobie będącej w stosunku zależności
finansowej
– niszczy własność tej osoby
– dotyka wbrew woli, zmusza do niechcianych kontaktów seksualnych
– szantażuje, kontroluje korespondencję (telefon, komputer, portale społecznościowe, listy).
Chociaż wielu ludziom wydaje się, że takie zachowania wobec bliskich są ich prywatną sprawą, to w świetle obowiązującego w Polsce prawa są przestępstwem podlegającym karze.
STOSOWANIE PRZEMOCY WOBEC BLISKICH OSÓB JEST PRZESTEPSTWEM ŚCIGANYM Z URZĘDU!
Stanowi o tym art. 207 Kodeksu Karnego:
„Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Służby i instytucje, takie jak: policja, ochrona zdrowia, pomoc społeczna, oświata, komisje ds. rozwiazywania problemów alkoholowych, mają obowiązek podejmować interwencje zawsze, gdy zachodzi podejrzenie takiego czynu i uruchomić procedurę „Niebieskie Karty”.
Celem tych działań jest zatrzymanie przemocy i udzielenie pomocy osobom pokrzywdzonym.
W świetle obowiązującego w Polsce prawa, zgodnie z przepisami znowelizowanej Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, osoba stosująca przemoc musi liczyć się z ponoszeniem określonych konsekwencji, takich jak np.:
– rozpoczęcie procedury karnej lub/i administracyjnej przeciwko niej
– zakaz kontaktowania się z określonymi osobami
– zakaz zbliżania się do określonych osób
– nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.
WAŻNE!
ZA PRZEMOC ODPOWIEDZIALNA JEST OSOBA, KTÓRA JĄ STOSUJE.
Żadne zachowanie osoby krzywdzonej nie usprawiedliwia stosowania przemocy, nawet kiedy Krzywdzący czuje się prowokowany.
Wykorzystano zdjęcie rzeźby Karla Fredrika Reuterswärdaa „Non-Violence” w Malmö (Szwecja) Fot. Beth, CC BY-NC 2.0. Ten szwedzki artysta, wstrząśnięty bezsensowną śmiercią Johna Lennona w 1980 r., zaczął stawiać takie rzeźby w miastach na całym świecie. Można je zobaczyć m.in. w Berlinie, Sztokholmie, Göteborgu. Najsłynniejsza znajduje się przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku.
Materiał ukazuje się w ramach projektu „JEST BEZPIECZNIE”, nagrodzonego w konkursie „Wspieranie inicjatyw na rzecz wielkopolskich rodzin”, przeprowadzonym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Dzięki temu projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego z dziedziny pomocy społecznej w 2023 roku. Projekt jest też realizowany ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO”. Wsparcia partnerskiego w realizacji projektu udziela Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego.