Depresja młodzieńcza - odsłona czwarta
DEPRESJA – ASPEKT SUICYDALNY
Część 4/6:
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – 10 października!
Warto rozmawiać z dzieckiem nie tylko w tym dniu o jego samopoczuciu. Dziecko często samo sygnalizuje, że nie radzi sobie ze swoimi emocjami.
Sytuacją, w której należy bezwzględnie i natychmiastowo poszukiwać pomocy lekarza psychiatry jest zagrożenie samobójstwem. U dzieci i młodzieży próby samobójcze często mają demonstracyjny charakter i rzadziej niż w przypadku dorosłych kończą się śmiercią, ale nigdy nie można ich bagatelizować.
W większości przypadków osoby, które rozważają lub planują samobójstwo, sygnalizują to swoimi wypowiedziami lub zachowaniami.
ZAALARMOWAĆ POWINNY SYTUACJE, GDY DZIECKO:
- wyraża zainteresowanie tematyką śmierci i umierania,
- mówi wprost o chęci odebrania sobie życia lub sugeruje to w mniej bezpośredni sposób (np.: „chciałbym/chciałabym już nie żyć”, „innym byłoby lepiej beze mnie”),
- w jego przeżywaniu dominuje smutek, poczucie beznadziei,
- zaczyna wycofywać się z życia rówieśniczego,
- występuje nagła zmiana w jego zachowaniu i funkcjonowaniu,
- porządkuje swoje sprawy, rozdaje swoje rzeczy, żegna się z bliskimi i znajomymi,
- zaniedbuje swój wygląd,
- ma problemy ze snem i jedzeniem,
- gromadzi lub szykuje środki, które mogą posłużyć do odebrania sobie życia (tabletki, żyletki, sznur i tym podobne).
RYZYKO PODJĘCIA PRÓBY SAMOBÓJCZEJ ZWIĘKSZAJĄ NASTĘPUJĄCE CZYNNIKI:
- podejmowane wcześniej próby samobójcze,
- skłonność do impulsywnych reakcji i zachowań,
- stosowanie substancji psychoaktywnych,
- samobójstwa w rodzinie,
- trudna sytuacja rodzinna, materialna,
- łatwy dostęp do środków, które mogą posłużyć do odebrania sobie życia (np. broni, leków).
- przykre lub trudne doświadczenie, którego właśnie dziecko doznało (odrzucenie przez rówieśników, utrata bliskiej osoby, niepowodzenie w szkole, itp.).
W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia próbą samobójczą ze strony dziecka czy nastolatka i przy jednoczesnym braku możliwości kontaktu ze specjalistą z obszary psychiatrii istnieje jeszcze możliwość podjechania z młodym człowiekiem do izby przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. W przypadku powiatu gostyńskiego jest to Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Poznaniu przy ul. Szpitalnej.
1. TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY – 116 111 (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)
Telefon jest anonimowy, bezpłatny i dyskretny. Konsultantami są psychologowie i pedagodzy. Telefon działa codziennie, 7 dni w tygodniu przez 24 godziny.
2. TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I MŁODYCH DOROSŁYCH (do 25 r. życia) – 800 12 12 12
Bezpłatny, działa codziennie, 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Konsultanci udzielają wsparcia psychologicznego.
3. TELEFON ZAUFANIA MŁODYCH STOP DEPRESJI - DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I MŁODYCH DOROSŁYCH (do 25 r. życia) – 22 484 88 04 (Fundacja ITAKA)
Dostępny od poniedziałku do soboty w godz. od 11.00 do 22.00
WAŻNE:
ROZPOZNANIE DEPRESJI JEST ROZPOZNANIEM LEKARSKIM, MOŻE JE ZATEM POSTAWIĆ WYŁĄCZNIE LEKARZ, docelowo powinien być to psychiatra bądź psychiatra dzieci i młodzieży.
Nie istnieje żaden pewny i prosty sposób na rozpoznanie u siebie lub osoby bliskiej depresji, KAŻDORAZOWO POTRZEBNA JEST OPINIA SPECJALISTY.
Materiał ukazuje się w ramach projektu "Pomoc dla rodziny - wzmacnianie kompetencji rodzicielskich i prawidłowych postaw poprzez przeprowadzenie warsztatów grupowych dla rodziców z problemami wychowawczymi". Projekt ten został nagrodzony w otwartym konkursie Powiatu Gostyńskiego „Pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób”. Dzięki termu projekt uzyskał grant z Powiatu Gostyńskiego. Projekt jest też realizowany ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO” i przy wsparciu rzeczowym PCPR w Gostyniu.
Wykorzystano materiał własny i materiał Ministerstwa Zdrowia