Spotkanie podsumowujące przygotowania do zmian
W czasie narady, która odbyła się w PCPR w Gostyniu, omówiono zmiany w ustawie o pomocy społecznej, wchodzące w życie 1 listopada 2023 r. Obejmują one m.in. usługi sąsiedzkie jako nową formę wsparcia realizowaną w środowisku osób potrzebujących; usługi pobytu krótkoterminowego w domach pomocy społecznej, które mogą być realizowane w formie dziennej lub całodobowej. Samorządy, które wyznaczą DPS-y, do świadczenia tego rodzaju usługi, muszą dostosować budynek, np. wyodrębnić osobną salę do odpoczynku oraz szatnię i sanitariaty. Do realizacji opieki krótkoterminowej musi też zostać wydzielony lub dodatkowo zatrudniony personel. Kolejna z ważnych zmian jest przekształcenie mieszkań chronionych w mieszkania treningowe oraz mieszkania wspomagane.
Omówiono też najważniejsze zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej i w aktach wykonawczych do tej ustawy: np. a) Diagnozowanie przemocy w oparciu o jej nową definicję i zakres („przemoc domowa zamiast w rodzinie”); b) Pomoc dla osób doznających przemocy – nowe formy wsparcia; c) Odziaływania korekcyjno - edukacyjne i psychologiczno - terapeutyczne wobec osób stosujących przemoc; d) Nowe zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w gminie i powiecie; e) Nowe wymogi wobec osób kierujących specjalistycznymi ośrodkami wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie; f) Działalność zespołu interdyscyplinarnego (ZI); g) Zmiana działania dotychczasowych grup roboczych na działania grup diagnostyczno-pomocowych; h) Zmiany w procedurze „Niebieskie Karty” (np. zmiany dotyczące właściwości miejscowej w prowadzeniu procedury, wyłączenie ZI lub jego członków oraz warunki wszczęcia i zakończenia procedury NK).
Zmiany te dotyczą m.in. przedstawicieli służb i podmiotów uczestniczących w działaniach na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej tj. m.in. jednostek organizacyjnych pomocy społecznej m.in. pracowników socjalnych, asystentów rodziny (OPS, CUS, OIK); gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych (powołani członkowie GKRPA); Policji (dzielnicowi); oświaty (pedagogowie, wychowawcy, nauczyciele); ochrony zdrowia (lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki); organizacji pozarządowych, kuratorów sądowych oraz członków Zespołów Interdyscyplinarnych i grup diagnostycznopomocowych (dawnej roboczych).