Jak podkreśla Lucyna Nowak – psycholog PCPR w Gostyniu: - „Uczestniczą w nim wyjątkowi rodzice, bo zdecydowali się oddać część swojego życia dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą się wychowywać w swoich rodzinach biologicznych.”

 

W szkoleniu, które rozpoczęło się w połowie stycznia i odbywa się w każdy weekend oraz w każdy poniedziałek, biorą udział osoby, które przez kilka miesięcy, pilnie uczęszczając na zajęcia, będą podnosiły swoje kompetencje rodzicielskie i będą poszerzały wiedzę o wychowywaniu dzieci dramatycznie doświadczonych przez życie. Szkolenie zorganizował i prowadzi Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Specjaliści PCPR szkolą kandydatów na rodziców zastępczych w oparciu o autorski program Stowarzyszenia „DZIECKO”: „Rodzina zastępcza”, zatwierdzony przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Szkolenie przygotowuje do roli rodziny zastępczej. Dostarcza ono m.in. wiedzy z zakresu etapów rozwoju człowieka i potrzeb istotnych dla każdego z tych okresów, przedstawia wiedzę o zasadach pracy z dziećmi, o wyznaczaniu granic i ich przestrzeganiu, o odpowiednim stosowaniu sytemu konsekwencji, o rozpoznawaniu problemów u dzieci i podejmowaniu odpowiednich działań. Szkolenie dostarcza też wiedzy kandydatom o istotnych obszarach dotyczących funkcjonowania rodzinnej pieczy zastępczej. Są omawiano zadania Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej i zadania koordynatorów Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Zwraca się uwagę na zasady pracy tej instytucji i specjalistów oraz przypominając zasady współpracy rodzin zastępczych z koordynatorami i innymi specjalistami pracującymi u Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej: psychologami, pracownikami socjalnymi, pedagogami, terapeutami czy mediatorami. Szczegółowo omawiane są też rodzaje wsparcia udzielanego przez Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Przedstawione zostaną też zasady udzielania świadczeń rodzinom zastępczym i usamodzielnianym wychowankom, ustalanych zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

 

Duża część poszczególnych sesji szkoleniowych poświęcona jest omówieniu praktycznej realizacji zadań rodzin zastępczych. Część szkoleń realizowana jest metodami warsztatowymi.

Szkolenie będą wspierali dodatkowo rodzice zastępczy z wieloletnim doświadczeniem, którzy od strony praktycznej pokażą funkcjonowanie rodziny zastępczej. Podzielą się też swoim wyjątkowym i bogatym doświadczeniem, zwracając m.in. uwagę na różne sytuacje, z którymi muszą mierzyć się rodzice zastępczy. Kandydaci na rodziców zastępczych wysoko oceniają profesjonalne wskazówki specjalistów z PCPR: -„Wydawało się nam, że wiemy już sporo o wychowywaniu, budowaniu bezpiecznych relacji i więzi. Jednak już po pierwszych zajęciach warsztatowych uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy nowicjuszami i jeszcze sporo nauki przed nami.”

Szkolenie zakończy się egzaminem.

POSZUKIWANI SĄ KOLEJNI KANDYDACI NA RODZINY ZASTĘPCZE

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu - Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej, prowadzi nabór kandydatów na rodziców zastępczych, którzy gotowi są podjąć opiekę nad pokrzywdzonymi przez los dziećmi. Osoby, które wyrażą chęć pomocy dzieciom, wezmą udział w profesjonalnym szkoleniu prowadzonym przez trenerów rodzin zastępczych, podczas którego zdobędą wiedzę i umiejętności do pracy z dziećmi, uzyskają informacje o prawnych regulacjach dotyczących pieczy zastępczej, pogłębią wiedzę z zakresu pedagogiki i psychologii dziecka, zwiększą umiejętności opiekuńcze i wychowawcze oraz umiejętności rozwiązywania trudnych i konfliktowych sytuacji. Odbędą też praktyki w rodzinie zastępczej lub w domu dziecka oraz poznają inne rodziny zastępcze.

 

Szczegółowych informacji na temat rodzinnej opieki zastępczej, warunków, jakie zobowiązani są spełniać kandydaci oraz na temat szkolenia udzielają pracownicy PCPR w Gostyniu - Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej: PP. Lucyna Nowak, Julita Krzyżyńska oraz Martyna Linkowska w siedzibie PCPR (ul. Wrocławska 8, 63-800 Gostyń) lub pod numerem telefonu 65-572-75-28 i 603-533-381 w od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00.