MIESZKAŃCY POWIATU OFIAROWALI  442 655,05 ZŁ! I ustanowili rekord Polski!
- „Dziękujemy za niesamowity 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Powiecie Gostyńskim!  Finał już za nami, emocje i kurz po tej – jak mówi główny dyrygent Jurek Owsiak - największej letniej zadymie w środku zimy powoli opadają, powracamy do rzeczywistości i już myślimy o kolejnym Finale, ale przed nami jeszcze cały rok. Powiatowy sztab WOŚP w Gostyniu bardzo gorąco  dziękuje wszystkim za energię i siłę, która została przekazana w finałową niedzielę. Byliście wspaniali, kolorowi, życzliwi i niezwykle uczynni. Nie uda nam się teraz wymienić wszystkich z imienia i nazwiska, bo lista nie miałaby końca. Dla wszystkich jednak z całego serca: WIELKIE, WIELKIE DZIĘKI ! W szczególności dla organizatorów lokalnych akcji, którzy poświęcili mnóstwo swojego czasu na zorganizowanie Finału w swoich miejscowościach, szkołach, organizacjach czy firmach; dla niestrudzonych wolontariuszy, którzy pomimo chłodu, wiatru i deszczu dzielnie zbierali datki do puszek; dla naszych sponsorów i partnerów oraz dla wszystkich darczyńców, którzy przyczynili się do tak niesamowitego wyniku zbiórki, dla ludzi, którzy swoimi urzędniczymi decyzjami w sposób bardzo namacalny przyczynili się do sukcesu finału, dla muzyków, śpiewaków, tancerzy i dla młodych artystów; dla tych, którzy piekli, gotowali, spontanicznie pomagali i liczyli. To był naprawdę wyjątkowy i magiczny dzień. Wszystko poszło fantastycznie, rewelacyjnie. Dziękujemy za ten ogrom przyjaźni, dzięki któremu już od lat budujemy wspólnie coś niezwykłego. Po raz kolejny pokazaliśmy, że potrafimy się doskonale bawić i wspólnie robić naprawdę wiele dobrego. Efektem będzie super sprzęt medyczny i prowadzone przez Fundację WOŚP ogólnopolskie programy medyczne i edukacyjne. A atmosfery panującej tego dnia nie da się opisać słowami.”podkreśla Mirosław Sobkowiak szef powiatowego sztabu WOŚP przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, wspieranym przez Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu z Maciejem Marcinkowskim, GOK „HUTNIK” z Tomaszem Bartonem i Stowarzyszenie „DZIECKO”.


Podsumowano udział Powiatu Gostyńskiego w największym, wyjątkowym ogólnonarodowym święcie bezinteresownej wspólnoty dobrych ludzi, czyli Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wielka Orkiestra Ludzkiej Życzliwości i Solidarności zagrała w powiecie gostyńskim przepięknie!
28 stycznia 2020 r. (na 6 tygodni przed ogólnopolskim podsumowaniem) w kinie „Pod Kopułą” sztab WOŚP w Gostyniu zorganizował spotkanie wolontariuszy z całego powiatu i tych, którzy wspierali ich działania oraz organizowali akcje WOŚP w szkołach, przedszkolach i innych miejscach, by podsumować XXVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Powiecie Gostyńskim.


Szefowie gostyńskiego sztabu WOŚP Maciej Marcinkowski, Tomasz Barton i Mirosław Sobkowiak ogłosili: - „Łącznie, w powiecie gostyńskim ofiarowaliśmy 442 655,05 zł  na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Mieszkańcy Ziemi Gostyńskiej po raz kolejny pokazali to, co w ludziach najlepsze – bezinteresowną wielką dobroć! To jest wspólny wynik wszystkich sztabów z powiatu gostyńskiego, których wolontariusze zbierali we wszystkich gminach!”


Szefowie podziękowali też za kolorowe i wesołe granie, za sprawną organizację Wielkiej Orkiestry, za ciężką pracę wolontariuszy – i tych zarejestrowanych, kwestujących mimo niekorzystnych warunków pogodowych, i tych bez identyfikatorów - przygotowujących różne działania dla WOŚP w szkołach, przedszkolach i zakładach pracy. Podziękowali też wszystkim, którzy przyłączali się kwesty WOŚP – „bo znowu pokazaliśmy, jak bardzo jesteśmy razem i jak bardzo jesteśmy skuteczni, bo będzie można znowu zakupić ogromną ilość sprzętu dla szpitali jako dar Polaków! A gostyński szpital prawie co roku dostaje z Fundacji WOŚP nowoczesny specjalistyczny sprzęt! Ostatnio w 2018 roku również dostał nowoczesny sprzęt wart 250 tysięcy!”


Szefowie gostyńskiego sztabu WOŚP przyznali kolejne 7 tytułów „Dobrych Aniołów Gostyńskich Finałów WOŚP” dla najbardziej zasłużonych dla organizacji tej wyjątkowej imprezy. Do grona 106 osób, instytucji i organizacji uhonorowanych w poprzednich dwudziestu siedmiu latach  dołączyli: zespół CREDO BAND, Hanna Adamczak, Drukarnia REAL i Marek Komorowski (po raz kolejny), Firma Anette z Łęki Wielkiej, Ardagh Glass Gostyń (po raz kolejny), VAN CARE POLSKA Sp. z o.o. (po raz kolejny) i NETBOX PL Sp. z o. o.


Wyżej wymienieni otrzymali pamiątkowe tabla. Tradycyjnie też podziękowano wolontariuszom, wręczając im gadżety WOŚP.
Część spotkania poświęcono akcji „Gostyń sercem orkiestry”. Biuro Rekordów Polski oficjalnie potwierdziło też Rekord Polski w kategorii "Największa Mozaika z Kartonowych Pudełek" – czyli ułożenie największego serca WOŚP. Akcję zainicjowała Hanna Adamczak i firma Netbox, wspomagana przez Stowarzyszenie "DZIECKO", redakcję Gostyń24 oraz firmy i osoby prywatne, a także setki mieszkańców i wolontariuszy, pomagających w ułożeniu największego serducha w Polsce! Obejrzano film dokumentujący ustanawianie rekordu Polski.


Wręczono też specjalne podziękowania tym, którzy ofiarowali najwyższe kwoty w ramch akcji ustanawiania rekordu Polski. Otrzymali je: dwaj Diamentowi Darczyńcy: Krzysztof Nowak oraz Zakład Zielarski Kawon – Hurt; dwaj Złoci Darczyńcy: firma Convert Paper oraz Włodzimierz Mańczak FHU; dwaj Srebrni Darczyńcy: Adam Łuczak oraz firma Albero Mio by Klupś i dwaj Brązowi Darczyńcy: Roman Pawełka i firma Motofan.
Wręczono też podziękowania dla instytucji, firm i organizacji pozarządowych, które aktywnie przyłączyły się do 28. finałowego grania. Otrzymali je: Ochotnicza Straż Pożarna w Goli, Portal Gostyn24.pl, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Pogorzeli, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Borku Wlkp., Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu, Salon Peugeot B&B Leszek Brzozowski Gostyń, Szkoła Podstawowa w Pępowie, Przedszkole „Kraina Smerfów” w Skoraszewicach, Drużyna Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Goli, Szkoła Podstawowa w Pogorzeli, Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu, Zespół Szkół Zawodowych w  Gostyniu, Dom Dziecka w Bodzewie, Szkoła Podstawowa w Daleszynie, Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Gostyniu, Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Borku Wlkp., Szkoła Branżowa w Borku Wlkp., Zespół Szkół Ogólnokształcących  w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Sikorzynie, Szkoła Podstawowa w Siemowie, Szkoła Podstawowa w Zimnowodzie, Klub Sportowy START Gostyń, Klub Motocyklowy  Vendetta, Szkoła Tańca DESPERADO Joanny i Rafała Kaczorów, DANCE ART & YOGA STUDIO Ewy Janowskiej, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu, Zajazd „Pod Wiwatem”, „ŻUBRY” ASG, Leśne Diabły z Brzedni, Przedszkole „Zielona Zatoka”, Przedszkole „Piotruś Pan”, Przedszkole Miejskie nr 7, Przedszkole Miejskie Nr 1, Przedszkole „Dziecięcy Raj”, „Domowe Przedszkole”, Przedszkole „Bajka”, Zespoły Taneczne „ANIMA” działające przy GOK Hutnik”, Przedszkole Miejskie  Nr 4, Grupo Capoeira Brasil i Przedszkole „Kubuś Puchatek”, Chór „Zaczarowana Melodia”, GOK „HUTNIK”. Kolejne podziękowania trafią wkrótce do kolejnych uczestników największej orkiestry.
W dalszej części spotkania – jako podziękowanie specjalne dla wolontariuszy i wszystkich, którzy organizowali lub wspierali akcje w ramach WOŚP - odbył się przygotowany przez Sztab WOŚP w Gostyniu i GOK „HUTNIK” seans filmowy.  
Szefowie złożyli też specjalne podziękowania dla członków sztabu organizacyjnego, którzy przygotowywali, nadzorowali i prowadzili finałowe granie oraz przeliczali wpłaty i rozliczali cały finał.  


Sztab WOŚP w Gostyniu (działający przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie wspieranym przez Zespół Szkół Zawodowych, Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” i Stowarzyszenie „Dziecko” oraz lokalne media i wiele innych  instytucji i organizacji) zebrał 248 425,46 zł.
Sztab WOŚP w Piaskach (przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach) zebrał 68 196,42 zł.
Sztab WOŚP w Krobi (przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi) zebrał 65 910,64 zł.
Sztab WOŚP w Poniecu (przy Gminnym Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu) zebrał 60 122,53 zł.
To wspólny rekordowy wynik mieszkańców i wspaniałych młodych wolontariuszy gmin Borek Wlkp, Pępowo, Krobia, Piaski, Pogorzela, Poniec oraz Gostyń!!! Wyrazy uznania należą się też szefom sztabów w Krobi, Piaskach, Poniecu oraz opiekunom wolontariuszy z Borku, z Pogorzeli i z Pępowa, którzy, poświęcając swój wolny czas, przygotowali Wielkoorkiestrowe Granie dla ratowania dzieci!
Wyniki zbiórki w poszczególnych gminach przedstawiają się następująco (z zaznaczeniem, że nie są to wyniki całościowe, gdyż na terenie poszczególnych gmin kwestowali też wolontariusze z sąsiednich gminnych sztabów oraz wolontariusze ze sztabów (np. z Jarocina, czy z powiatu leszczyńskiego) sąsiadujących z powiatem gostyńskim, a zebrane przez nich kwoty zasiliły konta ich sztabów):  Borek Wlkp. – 7 861,15 zł, Gostyń – 206 861,85 zł, Krobia – 65 910,64 zł, Pępowo – 10 711,81 zł, Piaski – 68 196,42 zł, Pogorzela – 22 990,65 zł, Gmina Poniec – 60 122,53 zł.
XXVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w sztabie gostyńskim przygotowało 120 zarejestrowanych kwestarzy, ponad 800 młodych wolontariuszy i opiekujących się nimi nauczycieli, wychowawców i rodziców, a wsparło organizację blisko 70 instytucji: przedszkoli, szkół, firm usługowych, handlowych i produkcyjnych oraz urzędów. Zorganizowano wiele imprez o różnym charakterze, na których zbierano datki na zakup sprzętu ratującego życie dzieci i wsparcie godnej opieki seniorów.
 Na kwotę 248 425,46 zł zebraną w czasie akcji koordynowanej przez sztab WOŚP w Gostyniu, złożyły się wpłaty załączone w tabeli w załączniku.

Dodatkowo Sztab WOŚP w Gostyniu przekazał zebrane przez wolontariuszy: 122,68 euro, 5 dolarów oraz inną obcą walutę i jeden złoty pierścionek.
I jeszcze przypomnienie:
Gostyń szczyci się tym, że zagrał dla Fundacji WOŚP po raz dwudziesty dziewiąty!   Bo już rok przed pierwszym finałem „Schizol” - pismo uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu - zorganizował koncert „Od flamenco do rocka”, z którego cały dochód wpłacił na konto Fundacji WOŚP.
A ostatni 28. FINAŁ WOŚP w Gostyniu można przypomnieć sobie, oglądając i pobierając zdjęcia wolontariusza WOŚP fotografa Piotra Jankowiaka – JB MEDIA Piotr Jankowiak dla wszystkich chętnych:
Sobota 11.01.2020 GOK: https://photos.app.goo.gl/hqZr6VoY7epckS1u6
Brzednia Kąpiel Morsów 11.01.2020: https://photos.app.goo.gl/BUjuHTNzDbJNbUfd7 Kręgielnia 11.01.2020: https://photos.app.goo.gl/2h526iN9jahKfEtK9 Niedziela 12.01.2020 Gostyń Sercem Orkiestry LO: https://photos.app.goo.gl/boRHDaJKbVYebgFc8 GOK HUTNIK i  Gola 12.01.2020: https://photos.app.goo.gl/kAgdhpe1gSLEqevo8

REKORD POLSKI
https://biurorekordow.pl/najwieksza-mozaika-z-kartonowych-pudelek-rekord-polski/?fbclid=IwAR1F9A_Iu0nbDJe9K3NWssjts81vudNkE-IKE5YTxLm5IRzjDbY-XNsWmvw
Zachęcamy do obejrzenia.
Dziękując wszystkim wolontariuszom za wielotygodniową pracę przy przygotowywaniu i przeprowadzeniu wielkoorkiestrowego grania, szefowie sztabu podkreślali, że kolejne pokolenia wolontariuszy są wspaniałe: - Zagraliście fantastycznie, przepięknie i bardzo radośnie. Jesteśmy dumni z Was – i z wolontariuszy, i z mieszkańców Ziemi Gostyńskiej, i z wydarzeń i zebranych pieniędzy, które uratują życie kolejnym dzieciakom. Jesteście wspaniali!!!