SMARTFON – ZNAK CZASU CZY ZAGROŻENIE?
Znakiem czasu bez wątpienia jest rewolucja komputerowa ogarniająca różne sfery życia nie tylko dorosłych, ale też dzieci i młodzieży.
INTERNET POMAGA I SZKODZI
Powszechność komputera (w tym smartfonów, czyli małogabarytowych komputerów) oraz łatwy dostęp do Internetu bardzo usprawnia oraz upraszcza codzienne funkcjonowanie prawie każdego współczesnego człowieka.
Internet otwiera przed użytkownikami ogromne możliwości, ale też niestety równolegle niesie ze sobą poważne zagrożenia. Narażeni na nie są wszyscy użytkownicy, jednak szczególnie niebezpieczne mogą okazać się one dla dzieci i ludzi młodych, rozwijających się.
Oprócz zagrożeń związanych z cyberprzemocą, nękaniem, nieodpowiednimi treściami, niewłaściwymi znajomościami czy łamaniem prawa (piractwo i świadome pobieranie kopii programów, gier, filmów, muzyki) wcale nierzadko młodzież, a także nawet młodsze dzieci poprzez stałe użytkowanie komputera i Internetu narażone są na brzemienne w skutkach CYBERUZALEŻNIENIE.
Psychoterapeuci alarmują, gdyż problem ten z roku na rok dotyka coraz większą Liczbę małoletnich internautów.
ISTOTA UZALEŻNIENIA OD KOMPUTERA I INTERNETU
Dziecko uzależnione od komputera i Internetu, kiedy tylko może zasiada przed monitorem. Najczęściej taka osoba cały swój wolny czas spędza w sieci, obserwuje, co się tam dzieje, rozmawia z innym użytkownikiem lub użytkownikami, pisze, uczestniczy w grach, ogląda filmy, niekiedy dla przykładu mówi, że chce sprawdzić tylko mail, a nie może oderwać się od komputera przez kilka godzin.
OBJAWY NADUŻYWANIA I UZALEŻNIENIA
Charakterystyczne jest rozdrażnienie, kiedy trzeba zająć się koniecznymi, codziennymi powinnościami lub z jakiś względów nie można swobodnie oddać się ulubionej czynności. Uzależnione dziecko z wielką niechęcią odrywa się od komputera, smartfona lub tabletu, niekiedy potrafi w tym momencie być aroganckie, a nawet agresywne wobec osób, które mu przeszkadzają.
CO POWINNO ZANIEPOKOIĆ
Nadużywanie, przecenianie komputera, tabletu lub smartfona jako narzędzi oraz niekontrolowana, wielogodzinna aktywność dziecka przed ekranem niewątpliwie jest prostą drogą do uzależnienia. Niepokój dorosłych powinny wzbudzić przede wszystkim:
- spędzanie przez młodego człowieka każdej wolnej chwili w Internecie,
- zamykanie się dziecka w swoim pokoju,
- osłabienie więzi rodzinnych (konflikty, niechęć w stosunku do rodziców, drażliwość, podenerwowanie, kłótliwość),
- obojętność oraz uchylanie się od obowiązków domowych, szkolnych oraz innych, którymi dotychczas dziecko się zajmowało,
- zaniedbanie lub zerwanie dotychczasowych relacji z koleżankami lub kolegami,
- funkcjonowanie w odrealnionym, wirtualnym świecie (przestaje mieć znaczenie to, co dawniej było dla dziecka istotne w realnej rzeczywistości),
- rezygnacja z alternatywnych form wypoczynku lub spędzania czasu wolnego (np. spotkań z przyjaciółmi, uprawiania sportu, zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych),
- pojawienie się nowych, niepokojących zachowań, które mogą być związane ze szkodliwymi oddziaływaniami w Internecie (agresywnymi grami, filmami, przemocą, nagabywaniem itp.),
- napięcie nerwowe występujące w przypadku braku możliwości dostępu do komputera i sieci,
- próby ograniczenia czasu spędzanego przed komputerem kończące się niepowodzeniem,
zaburzenia sfery emocjonalnej (mogą one być związane z przeciążeniem informacyjnym oraz ze zmianą trybu życia, wielogodzinną w tym też nocną aktywnością przed komputerem),
objawy fizjologiczne (zaczerwienienie i bóle oczu, pogorszenie wzroku, dolegliwości pleców, przedramion, ramion, dłoni, głowy, senność).
Fonoholizm, czyli nadużywanie telefonu lub uzależnienie od telefonu to najczęstsze zaburzenie diagnozowane dziś u dzieci!
POLSKI NASTOLATEK SPĘDZA Z TELEFONEM CODZIENNIE PONAD 6 GODZIN!
Cyberuzależnienie to ciężka choroba psychiczna. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała ją w 2019 r. na listę chorób psychicznych!
By przeciwdziałać cyberuzależnieniom wśród dzieci i młodzieży Stowarzyszenie „DZIECKO”, Szkoła Podstawowa w Pogorzeli, Zespół Interdyscyplinarny w Pogorzeli i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu zorganizowały (20.05.2024 r.) warsztaty dla rodziców: „FONOHOLIM – NAJCZĘSTSZE WSPÓŁCZESNE ZAGROŻENIE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY”.
Uczestnicy dowiedzieli się, jakie są objawy uzależnienia się młodego człowieka od telefonu czy gier komputerowych. Poznali niebezpieczne skutki cyberuzależnienia, skutki zarówno dla młodych ludzi jak i ich rodziców. Oraz dowiedzieli się, jakie są podstawowe zasady, chroniące dzieci i młodzież przed cyberuzależnieniem. I co warto robić, gdy podejrzewamy, że to niebezpieczne zjawisko dotyka naszych dzieci.
PRZYPOMINAMY TELEFONY ZAUFANIA!
Odczuwasz strach? Lęk?
Nie wiesz, co zrobić w trudnej sytuacji?
Dzwoniąc do specjalistów, możesz porozmawiać o wszystkim!
1. TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY – 116 111 (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)
Telefon jest anonimowy, bezpłatny i dyskretny. Konsultantami są psychologowie i pedagodzy. Telefon działa codziennie, 7 dni w tygodniu przez 24 godziny.
2. TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I MŁODYCH DOROSŁYCH (do 25 r. życia) – 800 12 12 12
Bezpłatny, działa codziennie, 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Konsultanci udzielają wsparcia psychologicznego.
3. TELEFON DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI W SPRAWIE BEZPIECZEŃSTWA DZIECI – 800 100 100 (Biuro Rzecznika Praw Dziecka)
Dostępny od poniedziałku do piątku w godz. od 12.00 do 15.00
8. TELEFON NIEBIESKA LINIA DLA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY W RODZINIE – 800 120 002
Bezpłatny numer dostępny 7 dni w tygodniu przez całą dobę.
Zajęcia dla rodziców zostały przeprowadzone w ramach wolontariatu.
Informacja ukazuje się w ramach projektu „Pomoc dla rodziny - wzmacnianie kompetencji rodzicielskich i prawidłowych postaw”. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Powiatu Gostyńskiego w ramach otwartego konkursu ofert. Projekt jest też realizowany ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO”. Partnerem w projekcie jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.