Więzi przyjacielskie, małżeńskie, rodzinne budujemy przecież w tym celu, byśmy mogli się kochać, pomagać sobie i żyć szczęśliwie. Bezpośrednią przyczyną wzajemnego krzywdzenia siebie jest często jakaś nieporadność we wzajemnej komunikacji, nieumiejętność wyjścia ku innym, lękowe zajmowanie się sobą, przerzucanie ciężarów życia na innych, obawy przed bólem (w tym psychicznym), utratą wpływu itp.

Te wzorce zachowań są często wyuczone w rodzinie i przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

By zmniejszyć ryzyko pojawiania się lub powtarzania krzywdzących zachowań Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu uruchomiły dwa programy:

1) "Bądź bezpieczny dla bliskich" – to program wsparcia dla osób, którym zdarza się skrzywdzić najbliższych, czy być wobec nich agresywnymi; specjaliści udzielają wsparcia zgłaszającym się uczestnikom w funkcjonowaniu bez przemocy w formie psychokorekcji lub psychoterapii;

2) "To nie musi być Twoja historia" - to Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla osób uwikłanych w zjawisko przemocy domowej; specjaliści udzielają psychologicznej pomocy ambulatoryjnej dla osób w kryzysie wywołanym zachowaniami przemocowymi lub agresją ze strony najbliższych.

 

Badania socjologiczne odnotowują nasilanie się zjawisk niekorzystnych dla bezpiecznego funkcjonowania rodzin, takich jak np. eskalacja przemocy i konfliktów oraz awantur rodzinnych, częstsze nadużywanie alkoholu i narkotyków, przemoc, pojawiające się trudności natury emocjonalnej, trwale utrzymujący się stres, a nawet reakcje typowe dla PTSD (zespół stresu pourazowego) czyli występujące jednocześnie: intensywny lęk, poczucie bezsilności i nawet czasami przerażenie tą sytuacją, obniżanie się standardu bezpieczeństwa w rodzinie ze względu na zmęczenie i przepracowanie rodziców i opiekunów, osłabienie więzi z dziadkami i członkami rodziny niezamieszkującymi wspólnie oraz słabnące relacje z przyjaciółmi.

POMOC UDZIELANA JEST NIEODPŁATNIE poprzez indywidualne konsultacje specjalistów, skierowane na szukanie rozwiązań zapewniających wzmocnienie funkcjonowania rodziny, zwiększenie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych oraz zwiększenie umiejętności w pełnieniu ról w rodzinie i w społeczeństwie.

Szeroko rozumianego wsparcia specjalistycznego udzielają zgłaszającym się specjaliści z zakresu psychologii, interwencji kryzysowej, wsparcia dla osób krzywdzonych, terapii, pedagogiki rodziny oraz pracy z osobami nieradzącymi sobie z kontrolowaniem swoich emocji – zwłaszcza złości, czy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie.

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia "To nie musi być Twoja historia" jest czynny do grudnia w piątki w godzinach popołudniowych oraz w soboty do południa w siedzibie PCPR w Gostyniu, ul. Wrocławska 8, II poziom, pok. nr 203 i 204. Rejestracja na spotkanie ze specjalistą wymaga wcześniejszego mailowego (stowarzyszeniedziecko@wp.pl) lub telefonicznego (725 167 236 lub 601 071 487) umówienia się na konsultacje.

Ze wsparcia mogą skorzystać osoby lub rodziny zgłaszające problemy rodzinne bezpośrednio lub kierowane przez instytucje współpracujące: sąd rodzinny, zespół kuratorów sądowych, policję, pracowników socjalnych OPS i PCPR oraz pedagogów szkolnych.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego z dziedziny pomocy społecznej w 2024 roku. Projekt jest też realizowany ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO”. Realizację działań projektowych wspiera jako partner Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Projekt jest realizowany na terenie całego województwa wielkopolskiego.

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego.