Wrześniowe wsparcie dla specjalistów
Wrześniowe spotkanie superwizyjne to kolejny etap podnoszenia kwalifikacji i kompetencji zawodowych. Przemoc domowa, przemoc wobec osób najbliższych to zjawisko ciągle obecne i dotykające osób słabszych, kobiet i dzieci. Wymaga to stałego przeciwdziałania ze strony policji, pomocy społecznej, oświaty i ochrony zdrowia.
Do grudnia 2024 r. odbywać się będą spotkania superwizyjne. Superwizja adresowana jest do specjalistek i specjalistów z obszaru przeciwdziałania przemocy domowej pracujących w ośrodkach interwencji kryzysowej oraz zespołach interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy domowej i powoływanych w ich ramach grupach diagnostyczno-pomocowych z terenu gmin powiatu gostyńskiego.
Superwizor prowadzący spotkania zaznacza: -„Superwizja – to metoda wsparcia dla specjalistów pracujących z ludźmi dotkniętymi problemami o charakterze psychicznym (np. przemoc, zaburzenia, straty). Obejmuje regularne spotkania specjalistów z certyfikowanym superwizorem.”
ISTOTA I CELE SUPERWIZJI
Superwizja to forma rozwoju zawodowego, ukierunkowanego na lepsze radzenie sobie z różnymi trudnościami związanymi z wykonywaną pracą w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej.
Superwizja, realizowana w PCPR w Gostyniu we współpracy z Fundacja PCPS - Poznańskie Centrum Profilaktyki Społecznej, ma charakter konsultacyjno-wspierający i służy dzieleniu się swoimi trudnościami, wątpliwościami i pomysłami, przyglądaniu się pracy własnej i innych specjalistek/specjalistów, wzajemnej wymianie doświadczeń, wspólnemu sięganiu po nowe rozwiązania.
Superwizja w każdej grupie superwizyjnej prowadzona jest przez certyfikowanego superwizora w zakresie przeciwdziałania przemocy.
Realizatorem programu „Superwizja grupowa dla pracowników ośrodków interwencji kryzysowej oraz członków zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych z terenu Wielkopolski w 2024 roku” jest Fundacja PCPS - Poznańskie Centrum Profilaktyki Społecznej. Partnerem jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Projekt jest realizowany w ramach zlecenia realizacji zadania przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Zadanie finansowane jest ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.