Czternastego września obchodzimy międzynarodowy Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym. Czy zjawisko to może dotyczyć rodzin zastępczych? Z pełnym zaangażowaniem pełnią rolę opiekunów dla dzieci, które przyjęły do swoich domów. Dbają o ich zdrowie, edukację, rozwój społeczny i emocjonalny. Pracują 24 godziny na dobę, nierzadko w dużym stresie… I tak, mogą czuć zmęczenie, przeciążenie, utratę motywacji, brak wiary w skuteczność własnych działań.

Istnieją różne sposoby radzenia sobie ze stresem. Literatura wskazuje m.in. na wartość systematycznych, cyklicznych rozmów m.in. o pracy, przyszłości. Pomocne jest też organizowanie szkoleń związanych z radzeniem sobie ze stresem i zmęczeniem, relaksacją, organizowanie wspólnoty.

Zgodnie z tymi wytycznymi, w dniach 14 i 15 września, w ramach realizowanego projektu „Wsparcie deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w podregionie leszczyńskim" zorganizowaliśmy wyjazd dla mam zastępczych, łączący elementy szkoleniowe, relaksacyjne i integracyjne. Znając istotę zjawiska wypalenia zawodowego, można lepiej zadbać o siebie, a w konsekwencji o dzieci, nad którymi sprawuje się opiekę.

Projekt „Wsparcie deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w podregionie leszczyńskim – powiat gostyński” jest realizowany w ramach otwartego konkursu ofert na powierzenie zadania publicznego z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, realizowanego w ramach projektu FEWP.06.15-IZ.00-0006/23, dofinansowanego ze środków Programu „Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021 – 2027” w ramach działania 6.15 Wsparcie rodziny i systemu pieczy zastępczej.