Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach? Jak radzić sobie z agresją rówieśników czy dorosłych? Jak bezpiecznie odmawiać? Co robić, by nie krzywdzić innych? Jak radzić sobie ze swoimi trudnymi emocjami? Jak kontrolować swoje emocje? Jak szanować innych?

Odpowiedzi na te ważne pytania szukała grupa dzieci i nastolatków pracująca na warsztatach socjoterapeutycznych. Głównym celem zajęć, oprócz wzmacniania przemian w rodzinach, było wzmacnianie umiejętności komunikacyjnych (w tym: asertywności, bezpiecznym sposobom rozwiązywania konfliktów, radzeniu sobie z agresją, współdziałaniu w grupach), podnoszenie samooceny Zajęcia zawierały sporo elementów zabawy i relaksacji.

W cyklicznych zajęciach grupowych, odbywających się dwa razy w tygodniu we wrześniu i październiku 2024 r., uczestniczyły dzieci i nastolatkowie, których rodzice uczestniczyli równolegle w warsztatach wzmacniających prawidłowe postawy rodzicielskie. Rodzice zgłaszali się sami i rodzice zmotywowani do uczestnictwa w tych warsztatach przez sąd rodzinny, kuratorów, pedagogów szkolnych lub pracowników socjalnych.

Autorskie zajęcia w projekcie były prowadzone przez specjalistów Stowarzyszenia „DZIECKO” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu: psychologa, terapeutów, pedagogów i pracowników socjalnych.

Warsztaty dla dzieci i nastolatków zorganizowało i poprowadziło Stowarzyszenie „DZIECKO”, wspierane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Realizację warsztatów wsparły: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borku Wlkp. oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp.

Udział w projekcie jest dla rodziców w nim uczestniczących całkowicie bezpłatny.

Warsztaty kompetencyjne dla rodziców odbywały się w ramach projektu „To nie musi być Twoja historia”, nagrodzonego w konkursie „Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób - Wspieranie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w województwie wielkopolskim”, przeprowadzonym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, reprezentujący Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Dzięki temu projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego z dziedziny pomocy społecznej w 2024 roku. Projekt jest też realizowany ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO”. Realizację działań projektowych wspiera jako partner Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Projekt jest realizowany na terenie całego województwa wielkopolskiego.

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Wykorzystano materiał graficzny Biura Rzecznika Praw Dziecka z kampanii „Nie ma dzieci – są ludzie” (Myśli Janusza Korczaka) oraz zdjęcia z warsztatów dla dzieci.