O pieczy na forum powiatów
Obradowała komisja do spraw powiatów Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski (Poznań, 5.03.2024 r.). Spotkanie poświęcono bieżącym tematom, ważnym dla prawidłowej realizacji zadań powiatu.
Spotkanie zdominował problem przedstawiony przez Mirosława Sobkowiaka. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu omówił problem kryzysu pieczy zastępczej. Wskazał przyczyny trudności: kryzys środowisk rodzinnych i poważne braki w realizowaniu zadań przez samorządy gminne, wspierających rodziny doświadczające trudności, a także przedwcześnie uruchomioną deinstytucjonalizację placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Przedstawił jako receptę na trudną sytuację systemowy model wspierania rodziny, który mógłby być wdrożony na poziomie każdej gminy. Model jest oparty na czternastoletnich doświadczeniach i dobrych praktykach powiatowych centrów pomocy rodzinie i łatwo mógłby być implementowany do każdego ośrodka pomocy społecznej. Wymagałoby to zmian w ustawie o wspieraniu rodziny. M. Sobkowiak przedstawił też warunki sprzyjające wspieraniu rodzin doświadczających trudności.
Komisja do spraw powiatów Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski postanowiła wystąpić do ustawodawcy z projektem zmian przeciwdziałających kryzysowi pieczy zastępczej.
Robert Marcinkowski, Starosta Gostyński, przedstawił problem dotyczący braku uregulowań prawnych, dotyczących medycznego stwierdzania zgonu. Problem rozwiązałoby ustanowienie koronera. Koroner to instytucja w polskim prawie nieobecna. Mógłby on przejąć kompetencje m.in. od przeciążonych dziś często podstawowymi zadaniami lekarzy domowych, sądowych czy pogotowia ratunkowego. Jego zadaniem będzie oficjalne stwierdzenie zgonu i wydanie w tej sprawie stosownego dokumentu. Komisja zaakceptowała propozycję R. Marcinkowskiego, by wystąpić do ustawodawcy o wprowadzenie urzędu koronera do polskiego prawa. Łączyłby on potrzebną w takich przypadkach wiedzę prawniczą i medyczną.